La Belle La Belle, trained by Glenn Richardson and ridden by Stephanie Lacy, leading the pack in race one.
La Belle La Belle, trained by Glenn Richardson and ridden by Stephanie Lacy, leading the pack in race one. Meg Gannon

Full list of winners and photos from Tara's biggest race day

A LITTLE bit of dust and a scorcher of a day didn't stop race-goers from all corners of Queensland flocking to Tara Showgrounds for Tara's only race day.

The Tara Cup Race Day presented a five-race program, drawing together some of the region's best trainers and jockeys, including Dalby's own David Reynolds and Matt Kropp.

The race day was particularly special to the Dowling family, who experienced the race day for the first time without family patriarch and renowned trainer Ken Dowling, who passed away in May.

SEE ALL THE PHOTOS FROM THE DAY HERE

Brooke Smith, Brooke Higgins, and Ash Saunders.
Brooke Smith, Brooke Higgins, and Ash Saunders. Meg Gannon

FULL LIST OF WINNERS:

JEFF HANNAFORD PTY LTD QTIS MAIDEN PLATE 1000M:

First: La Belle Le Belle; trained by Glenn Richardson, ridden by Stephanie Lacy.

Second: Bel Strider; trained by Matt Kropp, ridden by Terry Treichel.

Third: Feeling Ready; trained by Patrick Sexton, ridden by Tessa Townsend.

BRANDON & ASSOCIATED BENCHMARK 60 HANDICAP 1000M:

First: Mac's Gal; trained by Ben Park, ridden by Tessa Townsend.

Second: Bold Crusader; trained by Peter R CLarke, ridden by Terry Treichel.

Third: Pick of the Pubs; trained by David Reynolds, ridden by Beau-Dene Appo.

COMMERCIAL HOTEL / HENCOL CONSTRUCTION CLASS B HANDICAP 1200M:

First: See For Yourself; trained by K M Geran, ridden by Stephanie Lacy.

Second: Red Monkey; trained by Jason Judge, ridden by Montanna Savva.

Third: Aklavik; trained by Geoggrey Schrader, ridden by Michael Schrapel.

WESTERN DOWNS REGIONAL COUNCIL/KEN DOWLING MEMORIAL COUNTRY CC QUAL/TA 1400M:

First: Ritchford; trained by Jackie Crompton, ridden by Cecily Eaton.

Second: Splitz; trained by Matt Kropp, ridden by Terry Treichel.

Third: The Irons, trained by Jason Gregory, ridden by Paul M Randall.

TARA RURAL SUPPLIES / RIVERINA STOCKFEEDS BENCHMARK 55 HANDICAP 1400M:

First: Ruler's Pride; trained by Scott Rodgers, ridden by Jason Missen.

Second: Zooming; trained by James Baker, ridden by Shane McGovern.

Third: Droplet; trained by Matt Kropp, ridden by Gary Geran.